Przyrost potwierdzonych zakażeń SARS-CoV-2 w województwie lubelskim. Dane na poniższych wykresach są aktualizowane codziennie, gdy pojawia się raport Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Łączna liczba zakażonych jest aktualizowana na bieżąco, na podstawie danych z Ministerstwa Zdrowia.
Liczba nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w województwie lubelskim
Czym jest koronawirus SARS-CoV-2
Koronawirusy to duża grupa wirusów, które stanowią przyczynę szerokiego spektrum chorób, począwszy od przeziębień, a na poważnych i potencjalnie śmiertelnych zakażeniach kończąc. Szczep koronawirusa o nazwie SARS-Cov-2 w chwili obecnej wywołuje chorobę nazwaną COVID-19. Zarażenie tym wirusem może prowadzić do zapalenia płuc, poważnych zaburzeń oddychania, niewydolności nerek, a w skrajnych przypadkach nawet do zgonu.

Koronawirus SARS-Cov-2 – jak można się nim zarazić?
Wirus SARS-Cov-2 przenosi się drogą kropelkową, czyli poprzez kaszel, kichnięcie czy nawet rozmowę. Do zakażenia może dojść również przez kontakt z wydzielinami osób chorych (np. znajdującymi się na klamkach, poręczach, przedmiotach).
Koronawirus SARS-Cov-2 – objawy zakażenia
Pierwszymi i najbardziej charakterystycznymi objawami zakażenia wirusem SARS-CoV-2 są trudności w oddychaniu, spłycony oddech, kaszel i gorączka. Z tego powodu często mylone są ze zwykłą infekcją dróg oddechowych, czy też początkami zapalenia płuc.
Ponieważ czas pomiędzy zakażeniem a pojawieniem się pierwszych objawów choroby wynosi od 5 do 14 dni, konieczne jest zachowanie zalecanego okresu dwutygodniowej kwarantanny.
Koronawirus SARS-Cov-2 – grupy ryzyka
Covid-19 jest chorobą o stosunkowo łagodnym przebiegu dla osób zdrowych i młodych. Jego dolegliwość nie jest większa niż w przypadku grypy, a leczenie jest ograniczone do łagodzenia objawów. W grupie podwyższonego ryzyka śmierci z powodu zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 znajdują się przede wszystkim osoby w podeszłym wieku i chorujące przewlekle (ze szczególnym uwzględnieniem osób cierpiących na schorzeniami układu oddechowego i krążeniowego). Amerykańscy naukowcy proponują, aby do grupy podwyższonego ryzyka zaliczać także osoby z otyłością.
Koronawirus SARS-Cov-2 – dzieci
Początkowo panowała opinia, że dzieci nie chorują na COVID-19, a tylko przenoszą wirus. Wynikało to zapewne z tego, że dzieci mogą zarazić się wirusem bezobjawowo i, w związku z tym, przenosić go na inne osoby. Najnowsze badania dowodzą, że prawdopodobieństwo zakażenia w przypadku najmłodszych jest tak samo wysokie, jak w przypadku osób dorosłych, ale z zachowaniem bardzo niskiego ryzyka rozwinięcia się poważnych objawów.
Koronawirus SARS-Cov-2 – leczenie
W obecnej chwili leczenie COVID-19 jest stricte objawowe.
Prowadzone są próby podawania chorym osocza pobranego od osób, które wyzdrowiały. Osocze można pobrać od nich po upływie dwóch tygodni od wyzdrowienia.
Koronawirus SARS-Cov-2 – jak zapobiegać
Aby zapobiec zakażeniu, zachowaj podstawowe zasady higieny.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), jak i wszystkie inne instytucje czuwające nad zdrowiem publicznym wyraźnie podkreślają: najlepszym sposobem na ochronę przed koronawirusem jest jak najczęstsze i bardzo dokładne mycie rąk ciepłą wodą z mydłem.
Stosowanie żeli oraz różnego rodzaju płynów antybakteryjnych może być alternatywą w sytuacji, gdy nie mamy możliwości umycia dłoni. Jednak mycie dłoni wodą i mydłem powinno być podstawowym środkiem zaradczym – nie zastępujmy go więc całkowicie używaniem żeli antybakteryjnych. Myjmy ręce właściwie, zawsze pamiętając o grzbiecie dłoni, kciukach i przestrzeniach między palcami. Ręce należy wycierać suchym ręcznikiem papierowym, unikając dotykania kranu. Ręce powinno się myć jak najczęściej, szczególnie po kontakcie z takimi powierzchniami jak klamki, poręcze, gałki drzwi oraz innymi powierzchniami i przedmiotami, dotykanymi przez większą liczbę osób.
W zapobieganiu transferowi koronawirusa SARS-CoV-2 higiena rąk stanowi element kluczowy, ponieważ to właśnie za pośrednictwem rąk wirus ten może przenieść się do ust lub nosa, które są jedynymi drogami przedostania się koronawirusa do organizmu i dróg oddechowych. Aby uniknąć zakażenia należy także unikać dotykania nieumytymi dłońmi okolic ust, nosa oraz oczu.
Kolejnym środkiem zaradczym jest utrzymywanie się w odległości 1,5m – 2 m od osób, które kaszlą lub kichają by zminimalizować ryzyko przeniesienia wirusa, szczególnie na twarz, ponieważ transfer SARS-CoV-2 następuje właśnie drogą kropelkową.
Warto pamiętać, że źródłem zakażenia mogą być również pieniądze, dlatego też, jeśli jest taka możliwość, starajmy się dokonywać płatności kartą płatniczą lub poprzez urządzenia mobilne, w sposób bezdotykowy. Należy także zwrócić szczególną uwagę na telefony komórkowe, systematycznie odkażać ich powierzchnię i nie kłaść ich na powierzchniach, które mogą być potencjalnie zakażone.
Koronawirus SARS-Cov-2 a maseczki
Noszenie maseczek jest zalecane osobom wykazującym objaw koronawirusa oraz chorym, by ograniczyć zarażanie innych osób. Maseczki jako takie nie zapobiegają zarażeniu, mogą jednak przyczynić się znacząco do zminimalizowania rozprzestrzeniania się wirusa dzięki ograniczeniu dotykania ust i nosa dłońmi (a jak wiadomo, tą drogą właśnie następuje zakażenie). Należy jednak pamiętać, że najlepszym sposobem profilaktyki jest częste i dokładne mycie rąk.
Koronawirus SARS-Cov-2 – dystans społeczny
Jeśli sytuacja na to pozwala, najlepiej jest pozostać w domu.
Unikanie dużych skupisk ludzkich to kolejne z najważniejszych zaleceń minimalizujących ryzyko zakażenia koronawirusem. Stąd też w większości krajów imprezy masowe zostały odwołane. Na co dzień warto unikać wszystkich miejsc, gdzie towarzyszą nam duże grupy ludzi. Najlepiej wybrać rozrywkę domową, robić zakupy przez Internet i jak najbardziej ograniczyć wychodzenie z domu poza sytuacjami, w których jest to naprawdę niezbędne. Jeśli jest to możliwe, należy także zrezygnować z korzystania z transportu publicznego, ponieważ liczba pasażerów i ogromna liczba ogólnodostępnych tam powierzchni wydatnie sprzyja zakażeniu.
Koronawirus SARS-Cov-2 – odpowiedzialność społeczna
Dzwoń, zamiast chodzić do przychodni i narażać innych!
Osoby, które mają kaszel lub katar, zobowiązane są do używania chusteczek jednorazowych, a podczas kaszlu powinny zasłaniać usta. Jeśli do kaszlu dołączy się wysoka gorączka oraz problemy z oddychaniem, wówczas może to być zarażenie koronawirusem. W tym wypadku absolutnie nie należy iść do przychodni ani do szpitala. Jedynym właściwym sposobem postępowania, nie narażającym innych na ryzyko zakażenia, jest telefoniczny kontakt z najbliższą państwową inspekcją sanitarną lub wezwanie pogotowie ratunkowego, oczywiście z poinformowaniem, że istnieje ryzyko obecności koronawirusa. W żadnym wypadku w takiej sytuacji nie powinno się udawać komunikacją publiczną.Dodatkowe informacje na temat koronawirusa można uzyskać, dzwoniąc na bezpłatną infolinię 800 190 590 obsługiwaną przez Ministerstwo Zdrowia.
Przychodnie zdrowia proszą osoby z objawami o zgłaszanie się do konsultacji telefonicznych – w razie stwierdzenia podwyższonego ryzyka zarażenia lekarz może wysłać do pacjenta karetkę, jest też przewidziana możliwość zastąpienia wizyty w przychodni wizytą domową. Źródło: https://koronawirusunas.pl/
0 komentarzy