Air Festival Świdnik: Program pokazów

Air Festival odbędzie się w sobotę i niedzielę 9 i 10 czerwca 2018 r. na lotnisku sportowym w Świdniku, położone w sąsiedztwie Portu Lotniczego Lublin. Podziwiać będzie można pokazy śmigłowców, samolotów wojskowych,
cywilnych i historycznych. Impreza jest przeznaczona nie tylko fanów lotnictwa, ale dla wszystkich, którzy chcą z bliska obejrzeć samoloty i zobaczyć co potrafią w powietrzu najlepsi piloci. Wydarzenie jest wpisane do kalendarza 100 imprez na 100 – lecie Polskiego Lotnictwa Wojskowego. Wydarzenie ma również przypominać o tradycjach lotniczych Lubelszczyzny.

– Wybór miejsca pokazów nie jest przypadkowy. Świdnik to miasto, które od zawsze jest związane z lotnictwem. To tutaj w 1938 roku została uruchomiona Szkoła Pilotów LOPP. Od 1951 roku właśnie tu działa WSK PZL – Świdnik, przedsiębiorstwo produkujące śmigłowce, ale w przeszłości również szybowce i części do odrzutowców. Świdnicki aeroklub stał się miejscem, gdzie szlifowali swoje umiejętności Mistrzowie Polski i Świata w szybownictwie i akrobacji lotniczej. To wreszcie Świdnik na swój dom wybrał gen. Tadeusz Góra, słynny polski lotnik, pilot Dywizjonu 316 i zdobywca najwyższego odznaczenia szybowcowego – Medalu Lilienthala z numerem 1. W tym roku obchodzimy 100 rocznicę jego urodzin – wyjaśniał Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika.

Załogi samolotowe, które wezmą udział w pokazach, pojawią się w Świdniku już w piątek 8 czerwca. Tego dnia lotnisko będzie jednak zamknięte dla osób z zewnątrz. Z kolei w sobotę i niedzielę, czyli w dni pokazów, na terenie lotniska będzie mogło przebywać maksymalnie 10 tys. osób. Przygotowano 1200 miejsc parkingowych, z których część będzie bezpłatna. Za pozostawienie pojazdu bliżej imprezy, np. za za stadionem przy ul. Sportowej, trzeba będzie zapłacić 10 złotych. Organizatorzy apelują jednak, aby korzystać ze środków transportu publicznego. Przez dwa dni będą kursowały specjalne autobusy komunikacji miejskiej z Lublina do Świdnika. Mile widziani będą również rowerzyści, dla jednośladów wyznaczony zostanie specjalny parking.

Dzisiaj ruszyła już sprzedaż biletów na Świdnik Air Festival. O godzinie 14.00 uruchomiono sprzedaż jednocześnie przez internet, w serwisie biletyna.pl, oraz w kasie kina „Lot”. Na wydarzenie obowiązują dwa rodzaje wejściówek. Bilety normalne są w cenie 10 zł za jeden dzień. Bilety ulgowe dla uczniów i studentów kosztują 5 zł i również są ważne jeden dzień. Mogą z nich skorzystać także emeryci, renciści, Zasłużeni dla Świdnika, honorowi dawcy krwi, posiadacze odznaczenia Amicus Civitatis oraz posiadacze karty „Rodzinka 3+” i karty „Mieszkam w Świdniku, kupuję w Świdniku”. W tej samej cenie można kupić również bilety grupowe dla min. 10 osób. Dzieci do 7 roku życia wydarzenie wejdą bezpłatnie. Za wstęp nie zapłacą również osoby niepełnosprawne, kombatanci wojenni, seniorzy lotnictwa, umundurowani żołnierze służby czynnej, funkcjonariusze Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej i Straży Miejskiej.

We wtorek zaprezentowano również kolejną gwiazdę Festiwalu. Będzie to znana czeska Grupa Akrobacyjna „Flying Bulls”, należąca do rodziny lotniczej Red Bulla. Są to kilkukrotni zwycięzcy zawodów światowej rangi organizowanych przez Międzynarodową Federację Lotniczą. Ich występy są ozdobą każdego pokazu lotniczego. W Świdniku zaprezentują się podczas obu dni wydarzenia. Będą latać w formacji złożonej z czterech samolotów XA – 42. Wśród gwiazd będą również, m.in.: Zespół Akrobacyjny Biało – Czerwone Iskry, który zaprezentuje się podczas obu dni pokazów i Zespół Akrobacyjny „Orlik”, który wystąpi w sobotę. Widzowie zobaczą także pokazy Artura Kielaka, wielokrotnego mistrza Polski w akrobacji samolotowej, członka Akrobacyjnej Kadry Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej i zdobywcę medali na Światowych Igrzyskach Lotniczych.

Do Świdnika przyleci także najszybszy polski pilot czyli Łukasz Czepiela. Jako pierwszy Polak występuje w Red Bull Air Race, najbardziej prestiżowych wyścigach lotniczych świata. Co ciekawe, do zostania pilotem, zainspirował go pochodzący ze Świdnika Mistrz Świata Janusz Kasperek. Łukasz Czepiela wystąpi solo, ale również w niezwykłym duecie z Marią Muś, pilotką śmigłowca akrobacyjnego. Oczywiście podczas wydarzenia nie zabraknie również bardzo widowiskowo latających formacji. Zaprezentują się: 3AT3, Cellfast Flying Team, 57 – my Team, czy duet Wojciech Gawroński i Janusz Gąsienica występujący na śmigłowcach CH – 7 compress.

Na Air Festival będzie gościć również Marek Choina, członek kadry narodowej akrobacji samolotowej w klasie advanced. Jego występy to wiązanki skomplikowanych i bardzo widowiskowych figur akrobacyjnych. Podczas pokazów nie może zabraknąć również śmigłowców rodem z PZL- Świdnik. W pokazach dynamicznych zaprezentują się Mi-2, SW – 4 i Sokół. W wydarzeniu będą również uczestniczyć samoloty ze świdnickiego aeroklubu, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie i firmy Navcom.

Z kolei na wystawie statycznej będzie można zobaczyć samoloty i śmigłowce będące na wyposażeniu Wojska Polskiego, śmigłowce produkcji WSK PZL Świdnik, maszyny powietrzne użytkowane w lotnictwie cywilnym, samoloty zabytkowe. W strefie publiczności będzie można oglądać również wystawę sprzętu wojskowego i innych służb mundurowych, wystawę zabytkowych samochodów i motocykli, prezentacje grup rekonstrukcyjnych, wystawę modeli latających RC, wystawę modeli Klubu Modelarskiego Taurus, wystawę prac malarskich Z. Zakrzewskiego. W tej strefie zostanie również przygotowany kącik edukacyjny dla dzieci.

Bilety

Bilety normalne – 10 zł za jeden dzień.

Bilety ulgowe – 5 zł za jeden dzień. Osoby uprawnione: uczniowie i studenci, emeryci, renciści, „Zasłużeni dla Świdnika”, honorowi dawcy krwi, posiadacze odznaczenia Amicus Civitatis oraz posiadacze świdnickiej karty „Rodzinka 3+” i karty „Mieszkam w Świdniku, kupuję w Świdniku”. W tej samej cenie bilety grupowe (min. 10 osób).

Wstęp bezpłatny: dzieci do 7 roku życia, osoby niepełnosprawne wraz z opiekunem, kombatanci wojenni, seniorzy lotnictwa, umundurowani żołnierze służby czynnej, funkcjonariusze Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej i Straży Miejskiej.

Link do strony z biletami.

AKROBACYJNI ARTYŚCI

Dyscyplina, maksymalne skupienie i umiejętności stoją za sukcesem tego zespołu akrobacyjnego. Latają szybko, precyzyjnie i niezwykle widowiskowo. Ich pokazy zapierają dech i są ozdobą każdego wydarzenia lotniczego. Gwiazdą I Świdnik Air Festival będzie Grupa Akrobacyjna „Flying Bulls”.

Historia grupy sięga 1960 roku. Wówczas grupa przyjaciół założyła zespół akrobacyjny Box Trener. Macierzyste lotnisko grupy znajdowało się 100 km od Pragi w Chrudim. Piloci od początku pokazywali ewolucje na najwyższym poziomie i szybko stali się atrakcją wielu wydarzeń nie tylko w Chechosłowacji ale również poza jej granicami. W 1982 roku musieli jednak zawiesić swoją międzynarodową przygodę.

Mimo przerwy, w pilotach nie wygasła miłość do podniebnych ewolucji. Tuż po przemianach politycznych w 1989 roku, zespół się reaktywował, ale jod zmienioną nazwą Unimax Devils. Rok później zespół został przemianowany na Sky Box, od formacji akrobacyjnej, w której cztery samoloty ułożone są w locie w kształt rombu. Grupa szybko zdobywała uznanie już nie tylko w Czechach i w Europie. Jej sensacyjny występ podczas Światowego Grand Prix Lotnictwa w Chinach i Japonii w 1999 roku, przyniósł zespołowi ogromny rozgłos. Podczas wydarzenia „Sky Box” jako pierwszy zespół w historii lotnictwa uzyskał zgodę na przelot przez mierzącą 90 metrów wysokości i 30 metrów szerokości jaskinię w górach Tianmen.

W 2001 roku Sky Box zmienił nazwę na Flying Bulls Aerobatics Team. Tym samym czeski zespół dołączył do rodziny lotniczej Red Bulla. Grupa sięgnęła po najwyższe laury w lotniczej akrobacji. Ruszyła również „na podbój” największych wydarzeń na całym świecie. W 2004 roku grupa przeniosła się z lotnika w Chrudim do obecnej bazy FBAT Jaroměř Josevof. W 2014 roku piloci przesiedli się z samolotów akrobacyjnych Zlin 6-50LX na szaro – niebieskie Xtreme XA-42.

Skład zespołu kilkukrotnie się zmieniał. Obecnie liderem grupy jest Stanislav Čejka, lewoskrzydłowym Jan Rudzinskyj, prawoskrzydłowym Miroslav Krejčí, natomiast zamykającym Jan Tvrdík. Piloci zaprezentują się podczas obu dni Świdnik Air Festival. W ich wykonaniu będzie można zobaczyć wiązankę skomplikowanych i precyzyjnych figur akrobacyjnych.

Pokazy lotnicze odbędą się w Świdniku już 9 i 10 czerwca. Wśród gwiazd lotniczych pojawią się m.in. Artur Kielak, Łukasz Czepiela, Maria Muś, formacje 3AT 3, Cellfast Flying Team, Marek Choim, a także śmigłowce spod znaku PZL-Świdnik, samoloty cywilne i szkoleniowe. W bloku wojskowym będzie można zobaczyć pokazy w wykonaniu Zespołu Akrobacyjnego Biało – Czerwone Iskry i Zespołu Akrobacyjnego „Orlik”. Pokazom będzie towarzyszyła wystawa statyczna, a także strefa zabaw dla dzieci.

09.06.2018 r. (Sobota)

Godzina Nazwa formacji / statki powietrzne Piloci
14.00 –15.30  An-2 –„Wiedeńczyk”  Zbigniew Chłopecki, Jerzy Antonkiewicz
WSK PZL Świdnik S.A. / Mi-2 Jan Cieśla, Waldemar Jaworski
An-2 –„Wiedeńczyk” – desant skoczków spadochronowych Zbigniew Chłopecki, Jerzy Antonkiewicz
Zespół 57-my Gyrocopters Team / wiatrakowce Tercel RST i ZEN-1 Wiesław Jarzyna, Romuald Owedyk, Barbara Amber
RWD-5R Zbigniew Mróz
Cessna 152 / NAVCOM Systems Jarosław Rozwód
PZL 104 Wilga / Aeroklub Świdnik Krzysztof Janusz
Zespół Akrobacyjny „Orlik” / PZL-130 Orlik
15:30 – 17:30  PRZERWA W LOTACH
17.30- 20.55  Stinson 108 Jan Cieśla
Zespół Akrobacyjny Biało-Czerwone Iskry / TS-11 Iskra
T-6 Harvard 4M Marcin Kubrak
WSK PZL Świdnik S.A. / SW-4 PZL Grzegorz Lenart, Jan Cieśla
śmigłowiec Bolkow BO105 Maria Muś
śmigłowiec Bolkow BO105 & EDGE 540TK Maria Muś, Łukasz Czepiela
EDGE 540TK Łukasz Czepiela
2 śmigłowce CH-7 Kompress Wojciech Gawroński, Janusz Gąsienica
Zespół Pilotażowy CELFAST / Morane Rallye MS-880B, Morane Rallye MS-883, Morane Rallye
MS-893A
Mieczysław Machnik, Arkadiusz Nowak, Daniel Dębosz
WSK PZL Świdnik / W-3 Sokół Waldemar Jaworski, Kolobius Piotr
XA41& Yak-11 R-2000 Artur Kielak, Mateusz Strama
Robinson R44 / Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie Krzysztof Duk, Grzegorz Lenart
3AT3 Formation Flying Team / AERO AT3 R100 Piotr Karasiński, Jarosław Izdebski, Jakub Kubicki
Hatz Classic Wojciech Hajdukiewicz
Flyings Bulls Aerobatics Team / samoloty XA-42 Stanislav Ćejka, Miroslav Krejći, Jan Rudzinskyj, Jan Tvrdik
Extra 330 S.C. Marek Choim

10.06.2018 r. (Niedziela)

Godzina Nazwa formacji / statki powietrzne Piloci
10.00 – 12.30  WSK PZL Świdnik / Mi-2 Jan Cieśla, Waldemar Jaworski
NAVCOM Systems / Cessna 152 Jarosław Rozwód
Aeroklub Świdnik / PZL 104 Wilga Krzysztof Janusz
Hatz Classic Wojciech Hajdukiewicz
2 śmigłowce CH-7 Kompress Wojciech Gawroński, Janusz Gąsienica
Extra 330 S.C. Marek Choim
Robinson R44 / Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie Krzysztof Duk, Grzegorz Lenart
Stinson 108 Jan Cieśla
Zespół 57-my Gyrocopters Team / wiatrakowce Tercel RST i ZEN-1 Wiesław Jarzyna, Romuald Owedyk, Barbara Amber
XA41& Yak-11 R-2000 Artur Kielak, Mateusz Strama
3AT3 Formation Flying Team / AERO AT3 R100 Piotr Karasiński, Jarosław Izdebski, Jakub Kubicki
WSK PZL Świdnik / W-3 Sokół Waldemar Jaworski, Piotr Kolobius
T-6 Harvard 4M Marcin Kubrak
RWD-5R Zbigniew Mróz
12.30 – 13.30  PRZERWA W LOTACH 
13.30 – 16.00  śmigłowiec Bolkow BO105 Maria Muś
śmigłowiec Bolkow BO105 & EDGE 540TK Maria Muś, Łukasz Czepiela
EDGE 540TK Łukasz Czepiela
Yak-11 R-2000 Mateusz Strama
Zespół Pilotażowy CELFAST / Morane Rallye MS-880B, Morane Rallye MS-883, Morane Rallye MS-893A Mieczysław Machnik, Arkadiusz Nowak, Daniel Dębosz
WSK PZL Świdnik S.A. / SW-4 PZL Grzegorz Lenart, Jan Cieśla
Grupa Akrobacyjna ŻELAZNY / EXTRA 330LC i szybowiec MDM-1 FOX Wojciech Krupa, Mirosław Wrześniewski
XA41 Artur Kielak
Flyings Bulls Aerobatics Team / 4 x XA-42 Stanislav Ćejka, Miroslav Krejći, Jan Rudzinskyj, Jan Tvrdik
Zespół Akrobacyjny Biało-Czerwone Iskry / TS-11 Iskra

Źródło: lublin112.pl i air-festival.swidnik.pl

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *