550 lecie

550-lecie Parlamentaryzmu Rzeczypospolitej

Msza w kościele św. Jakuba to pierwszy punkt oficjalnego programu obchodów 550-lecia Parlamentaryzmu Rzeczypospolitej. Na czas eucharystii, do kościoła farnego z kościoła oo. Jezuitów przeniesiony został obraz Matki Bożej Trybunalskiej, patronki polskich parlamentarzystów.

550-lecie

Mszy przewodniczył abp. Grzegorz Ryś, metropolita łódzki.

– Pan wypowiada dziś także słowo przestrogi. Ten Pan, który działał cuda w wielkich miastach, ten Pan, który działał wielkie cuda w dziejach Polski, ten Pan którego wielkim cudem jest ta tradycja parlamentarna, którą wspominamy – ten sam Pan mówi do nas wyraźnie: uważajcie, abyście się nie stali jak Tyr, Sydon i Babilon. Byście nie chcieli tej wielkiej tradycji, tych wielkich owoców, zamienić na interes, żeby się dorobić, i na bałwochwalcze podejście do władzy. To jest przestroga Jezusa – powiedział podczas homilii.

W uroczystościach wzięli udział m.in. Marek Kuchciński, marszałek Sejmu, posłowie i senatorowie m.in. Anna Milczanowska, Antoni Macierewicz, Robert Telus, Cezary Grabarczyk czy Waldemar Dobkowski.

Swoją reprezentację ma też lokalny samorząd. Marszałka przywitał prezydent Krzysztof Chojniak, w mszy uczestniczy też jego zastępca, Adam Karzewnik oraz radni rady miasta.

Zdjęcia.

Po mszy świętej na placu Zamkowym marszałek Marek Kuchciński odsłonił tablicę upamiętniającą 550-lecie parlamentaryzmu w Polsce, a potem otworzył w muzeum okolicznościową wystawę. 

Źródło http://piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl

Napisz swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *