Na pstrąga, a wyszło jak zwykle, to tytuł naszego filmu. Efekt nieudanej wyprawy na pstrąga; czy nieudanej? Malownicza rzeka Bystrzyca, kraina pstrąga i lipienia. Miejscowość Strzyżewice woj. Lubelskie ulokowana nad tą rzeczką. Strefa no kill, złów i wypuść. Co do strefy, na rzece Bystrzycy od brodu powyżej młyna w Kiełczewicach Górnych do mostu w Strzyżewicach, oraz od jazu piętrzącego w Osmolicach do jazu w Prawiednikach.
Nie jest to pierwszy nasz film. Pierwszym był film „Z Kiełczewic do Strzyżewic” Z Kiełczewic do Strzyżewic, film z lotu ptaka nad rzeczką pstrąga i lipienia Bystrzycą w towarzystwie gołębi.
O Strzyżewicach: dawna legenda podaje, iż nazwa wsi mogła swój rodowód otrzymać od strzyżenia owiec, lub też od słowa strzec (chronić). I że też przed rokiem 1375 nosiła nazwę Długi Bród, od szerokiej przeprawy przez dolinę rzeki Bystrzycy (widzimy jak z roku na rok rzeki zanikają), przecinającej stary szlak handlowy wiodący z Rusi przez Krasnystaw – Bychawę – Strzyżewice – Niedrzwicę – Bełżyce do Kazimierza nad Wisłą. … Stróże, straże – Natomiast gdy dostrzegły karawanę kupiecką wyjeżdżały jej naprzeciw i służyły jej za eskortę. Z tej racji z czasem zmieniono nazwę osady z Długiego Brodu na Strzezonicze. Strzezonicze na skutek różnej łacińskiej pisowni zmieniła nazwę na Strzyżowice, później na Strzyżewice. Więcej o Strzyżewicach.
Po złowieniu kataru mamy chwilę na refleksję, ew. pytania. Czym są owe krainy? Na to pytanie odpowiada Wiki – nasza stara przyjaciółka.
Kraina pstrąga – obejmuje górny bieg potoku wraz ze strefą źródliskową, o zimnej (temperatura raczej nie przekracza 10 °C), przejrzystej i wartko płynącej wodzie, dnie kamienistym i żwirowym. Gatunkiem wiodącym jest pstrąg potokowy (Salmo trutta), towarzyszącym głowacz białopłetwy (Cottus gobio).
Kraina lipienia – obejmuje dolny bieg potoku górskiego, z wartkim prądem, chłodną wodą i urozmaiconym dnem, gatunkiem wiodącym jest lipień (Thymallus thymallus), towarzyszącymi są: kleń (Leuciscus cephalus) oraz świnka (Chodrostoma nasus)
0 komentarzy