Na wstępie gratuluję zajęcia bardzo wysokiego miejsca W KRAJU!!! Szczegóły ze strony szkolnej podaje poniżej:

Projekt „Do pomocy jeden krok!” realizowany przez naszych wolontariuszy zajął ósme miejsce w ogólnopolskim konkursie „Podaj dobro dalej!”


Zaproszenie do udziału w konkursie otrzymaliśmy tuż przed świętami Wielkanocnymi. Organizatorami byli: Fundacja im. Heleny Kmieć oraz Szkoła Podstawowa nr 4 w Zambrowie. Naszą uwagę zwróciło główne hasło: „Podaj dobro dalej!”. W otaczającym nas świecie tak często mówi się o wojnach, konfliktach, krzywdach wyrządzanych drugiemu człowiekowi, że nie mogliśmy przegapić okazji do tego, aby pokazać sobie i innym, że tych pozytywnych relacji między ludźmi też jest dużo. Czasami potrzeba naprawdę niewiele, aby wywołać uśmiech na twarzy drugiego człowieka. Wszystko zaczyna się od pierwszego kroku…
Takim pierwszym krokiem dla nas było wyłonienie grupy projektowej. Ponieważ mogła ona liczyć maksymalnie 5 osób, a chętnych było zdecydowanie więcej, zdaliśmy się na los szczęścia. Dosłownie – przygotowaliśmy losy z imionami tych, którzy chcieli wziąć udział w projekcie i pięcioro szczęśliwców mogło odtańczyć taniec radości. Jeszcze nie wiedzieli, ile pracy czeka ich już wkrótce.
Regulamin projektu określał bardzo dokładnie, jakie elementy należało uwzględnić. Każda grupa musiała wymyśleć nazwę i hasło akcji, opracować logo, a przede wszystkim przygotować dwa działania, w których dobro przekazywane byłoby drugiemu człowiekowi. Zaczęła się burza mózgów, pojawiały się różne pomysły, i każdy był przekonany, że to właśnie jego plan był najlepszy. Zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że musimy wykazać się kreatywnością, potrzebowaliśmy czegoś, co wyróżni nas spośród wszystkich grup, które zgłoszą się do konkursu.
Wybrane przez nas działania projektowe obejmowały dwa przedsięwzięcia. Korzystając z tego, że projekt obejmował dni majowe oraz z faktu, że mieliśmy już za sobą pierwsze udane wspólne śpiewanie (kolędy w okresie Bożego Narodzenia), postanowiliśmy zorganizować majówkę w Domu Opieki w Bychawie. Wraz z naszą katechetką oraz nauczycielem muzyki, przećwiczyliśmy śpiewanie Litanii Loretańskiej do Najświętszej Maryi Panny i wybraliśmy kilka pieśni maryjnych. Dodatkowo upiekliśmy szarlotkę i ciasto czekoladowe, żeby po wspólnej majówce spędzić trochę czasu na rozmowie przy ciastku i herbacie.
Efektem naszego przedsięwzięcia było przede wszystkim to, że Panie, które są mieszkankami Domu Opieki, spędziły miłe popołudnie w gronie młodzieży. Siostra, która prowadzi ten Dom, dziękując nam za wizytę, podkreślała kilkakrotnie, że Panie tęsknią za kontaktem z innymi ludźmi i takie odwiedziny są dla nich bardzo ważne. Wiele z nich miało łzy w oczach, gdy śpiewały razem z nami litanię i pieśni. Jeżeli chodzi o wolontariuszy, to nauczyli się oni szacunku dla osób starszych, schorowanych, niepełnosprawnych, stali się wrażliwi na ich potrzeby, a rozmowy, jakie odbywały się przy wspólnym stole uświadomiły im, że życie jest nieprzewidywalne, nie wiemy, co czeka nas w przyszłości, jak potoczą się nasze losy. I jeżeli mamy szansę pomóc komuś, sprawić mu radość nawet w tak prosty sposób, jak spędzenie z nim czasu, to jest to bardzo wartościowe. „Nikt nie jest samotną wyspą” (Thomas Merton), aby być szczęśliwymi potrzebujemy drugiego człowieka.
Drugie przedsięwzięcie było skierowane do wychowanków Domu Dziecka w Woli Gałęzowskiej. Korzystając z faktu, iż niedługo po zakończeniu projektu przypada w Polsce Dzień Dziecka, postanowiliśmy zorganizować Wielką Grę Terenową, podczas której prowadziliśmy zbiórkę słodyczy na rzecz wychowanków Domu Dziecka w Woli Gałęzowskiej. Opracowaliśmy 15 pytań oraz karty odpowiedzi. Warunkiem uczestnictwa w grze terenowej było przyniesienie dowolnej ilości łakoci dla podopiecznych Domu Dziecka. Trasę można było pokonać samemu lub w grupie. Kto ją ukończył, dostawał pamiątkowy certyfikat i mógł posilić się, piekąc sobie pyszne kiełbaski przy przygotowanym we współpracy z harcerzami ognisku. Zebrane podczas przedsięwzięcia dwa pudła słodyczy zostały przekazane na ręce jednej z pań wychowawczyń w Domu Dziecka w Woli Gałęzowskiej z prośbą, aby trafiły do podopiecznych jako niespodzianka wraz z najlepszymi życzeniami z okazji Dnia Dziecka.
Myślimy, że zbiórka słodyczy nie była jedynym efektem naszego działania. Dodatkową zaletą tego wydarzenia było to, że ci, którzy wzięli w nim udział oderwali się od telewizorów, komputerów i telefonów, spędzili czas na świeżym powietrzu, pobyli ze sobą, a nie obok siebie.
Z całego kraju do organizatorów konkursu wpłynęło 36 projektów. Komisja doceniła nasze pomysły oraz zaangażowanie i nagrodziła nas ósmym miejscem. To dla nas ogromna radość i zaszczyt. Cała grupą wzięliśmy udział w uroczystej gali laureatów w Zambrowie, na którą zostały zaproszone grupy z pierwszej dziesiątki konkursu. Spotkaliśmy się tam również z pomysłodawczyniami całej akcji oraz przedstawicielką fundacji im. Heleny Kmieć. To wydarzenie było dla nas ogromnym przeżyciem, a także źródłem inspiracji na kolejne edycje konkursu.
Najważniejsze jest jednak to, że DOBRO zostało przekazane dalej. Każda grupa, nie tylko laureaci, poprzez swoje akcje wywołała uśmiechy na wielu twarzach i sprawiła, że ludzie zaczęli patrzeć na siebie nawzajem z życzliwością. I o to chodziło przede wszystkim!

Wolontariusze i opiekun koła SP w Zaraszowie.

Film poniżej.

Więcej na stronie szkoły.

Kategorie: LokalneSzkoła

Jerzy Jelcow

Promuję otaczający świat

1 komentarz

Krzysztof · 30 czerwca 2018 o 10:54

Gratulacje! I „tak trzymać”!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *