W 2017 roku mieliśmy przyjemność gościć uczestników Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego.
XX Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński od 15 sierpnia podąża szlakiem martyrologii Polaków. W tym roku, ze względu na pandemię, tylko w granicach kraju. Motocykliści przejadą ok. 5 tys. km. Średnio grupa liczy średnio ponad 50 motocyklistów. Najmłodsza uczestniczka ma 11 lat, najstarszy uczestnik – 78 lat. W poniedziałek dotrą do Bychawy, robiąc przystanek u Józefa Stanickiego. Trasa będzie przebiegała przez Zaraszów.
Wpis na FB:
Dzisiejszy dzień rozpoczęliśmy od mszy świętej w Sanktuarium Świętej Jadwigi Śląskiej. Następnie złożyliśmy wieniec i zapaliliśmy znicze pod pomnikiem katyńskim, gdzie znajdowała się Rzeźba Matki Bożej Katyńskiej wykonana przez więźnia z Wołowa. Przedstawia ona Matkę Bożą, która tuli czaszkę ofiary z Katynia.
Następnie pojechaliśmy do Namyslowa oddać hołd Marszałkowi Piłsudskiemu. Była piękna słoneczna, prawie bezwietrzna pogoda, dlatego nasze przemoczone wczoraj kombinezony pięknie wyschły. Trasa była bardzo przyjemna, piękna krajobrazowo i z niewielkim natężeniem ruchu.
Kolejnym punktem na naszej trasie motocyklowej pielgrzymki był Stary Grodków i miejsce pamięci poświęcone ofiarom Zgrupowania „Bartka”. Zgrupowanie Henryka Flamego „Bartka”, działające od kwietnia 1945 r. do amnestii w lutym 1947 r., było największą i najbardziej aktywną antykomunistyczną formacją zbrojną na Śląsku Cieszyńskim i w zachodniej części Małopolski. Podzielone było na kilka oddziałów i kilkanaście mniejszych grup zbrojnych, spośród których część została ściśle podporządkowana dowództwu, niektóre natomiast zachowywały pewną samodzielność. Głównym celem tego zgrupowania była walka z komunistami, prowadzenie ataków na posterunki Milicji Obywatelskiej i placówki Urzędów Bezpieczeństwa (https://www.rp.pl/Historia/303289998-Jak-zabito-ludzi-Bartka.html).
Następnie udaliśmy się do Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach. Motto, które można było przeczytać na jednej z fotografii brzmi:
Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości Józef Piłsudski.
Zobaczyliśmy film o historii obozu oraz mogliśmy Muzeum pozwiedzać.
Obóz Pracy w Łambinowicach został utworzony w lipcu 1945 jako „obóz przesiedleńczy” na terenie dawnego poligonu niemieckiego w okolicach wsi Łambinowice, nieopodal istniejących tu wcześniej obozów jenieckich: z okresu wojny francusko-pruskiej 1870–1871, z okresu I wojny światowej i II wojny światowej. Pierwsi jency trafili tu w lipcu 1941 roku. Zginęło okolo 40.000 Rosjan.
Ostatnim punktem był Niemodlin i pomnik „Przebrażaków”.
Nasza grupa w drodze na miejsce noclegu odwiedziła jeszcze Górę Św. Anny. Nocujemy w pięknych okolicznościach przyrody w Pyskowicach, gdzie dotarliśmy o 19:15
Dzisiaj nie było kina motocyklisty, ponieważ były urodziny Ani 😁..
Relacja Katarzyna Balon
0 komentarzy