Policja Komisariat BychawaPolicja Komisariat Bychawa. Adres: ul. Marszałka J. Piłsudskiego 44, 23-100 Bychawa.
Kontakt z dzielnicowymi: Dzielnicowi KP Bychawa.

Mapa, czyli jak dojechać; po kliknięciu „Wskazówki dojazdu”

Historia.

Schyłek XIX w. to okres pozytywnych zmian w życiu Bychawy. Ustabilizowała się sytuacja
szkoły w mieście, powstają placówki oświatowe w okolicznych wsiach. Powstała poczta,
posterunek policji, apteka, lekarze podjęli stałą praktykę.
W roku 1966 wraz z powiatem utworzono komendę powiatową MO, która od roku 1990 r.
działa jako Rejonowa Komenda Policji – obecnie Komisariat Policji.

Inauguracja programu „Dzielnicowy bliżej nas„nastąpiła w czerwcu 2016 r.

Istotą zmiany funkcjonowania Policji, której ważnym elementem jest program „Dzielnicowy bliżej nas”, jest faktyczne zbliżenie Policji do społeczeństwa i zainteresowanie go szeroko pojmowaną problematyką bezpieczeństwa. Innymi słowy uspołecznienie działań Policji.

W obszarze służby dzielnicowych wdrażane są systemowe rozwiązania mające na celu przywrócenie rangi temu jakże ważnemu stanowisku, które ugruntowane jest już historycznie, jak żadne inne stanowisko w Policji.

APLIKACJA MOBILNA „MOJA KOMENDA”

Aplikację pobrać można pod poniższym adresem:

Dla urządzeń systemu Android – https://play.google.com/store/apps/details?id=com.altconnect.android.mk&hl=pl

Dla urządzeń systemu iOS – https://itunes.apple.com/pl/app/moja-komenda/id919504159?l=pl&mt=8

Działania te muszą być spójne i konsekwentne, stąd w programie wyodrębniono pięć zasadniczych obszarów zagadnieniowych:

  • obszar kadrowy
    – obszar szkoleniowy
    – obszar narzędzi komunikacji społecznej
    – obszar organizacji służby
    – obszar modernizacyjny
    W ramach poszczególnych obszarów systematycznie i dynamicznie realizowane są cele i podzadania cząstkowe.

Działania realizowane w ramach programu „Dzielnicowy bliżej nas”

mają charakter przekrojowy, poczynając od dobór policjantów o optymalnych predyspozycjach do pełnienia funkcji dzielnicowego, właściwe ich szkolenie ukierunkowane nie tylko na podnoszenie poziomu wiedzy zawodowej, ale również podnoszenie tzw. kompetencji miękkich, poprzez zapewnienie dostępu do nowych narzędzi komunikacji społecznej i gruntowną zmianę organizacji służby, na zapewnieniu właściwych warunków lokalowych i narzędzi pracy skończywszy.

W działaniach tych wykorzystywany jest dorobek nauk społecznych i prowadzone są one we współpracy ze światem nauki, jak i innymi podmiotami działającymi na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa.

Istotnym elementem programu są działania mające na celu propagowanie, zarówno właściwych postaw dzielnicowych i społeczności lokalnych, jak i uzyskanych wspólnie efektów.

Najważniejszy jest jednak cel, którym jest szerokie otwarcie na problemy społeczności lokalnej, uspołecznienie działań Policji oraz zbudowanie zaufania pomiędzy Policją a obywatelami. Zaufania, które jest niezbędne dla aktywizacji społeczności lokalnej w działaniach skutkujących tworzeniem lokalnych koalicji działających na rzecz szeroko pojmowanego bezpieczeństwa.

„Dzielnicowy bliżej nas” to jeden z podstawowych programów realizowany w celu zbudowania zaufania pomiędzy służbami a obywatelami. Nawet najlepiej wyposażona policja nie będzie dobrze wykonywała swoich zadań jeśli mieszkańcy nie będą jej ufali – mówił podczas Ogólnopolskiej Konferencji „Dzielnicowy bliżej nas” minister Mariusz Błaszczak. Dzielnicowy to wizytówka policji, policjant pierwszego kontaktu podkreślił Komendant Główny Policji nadinsp. dr Jarosław Szymczyk.
Program „Dzielnicowy bliżej nas”

Głównym założeniem programu jest ułatwienie kontaktu dzielnicowego z mieszkańcami. Do tej pory tak zwani „funkcjonariusze pierwszego kontaktu” często musieli wykonywać zadania policjantów służby prewencyjnej, przez co nie mieli czasu na to, aby zainteresować się sprawami mieszkańców. Program to pierwsza tak kompleksowa zmiana w podejściu do służby dzielnicowych.

Kierunki zmian w służbie dzielnicowych dotyczą obszarów: kadrowego, szkoleniowego, komunikacji społecznej, organizacji służby oraz modernizacyjnego. Program został zainagurowany w czerwcu ubiegłego roku. Dziś w MSWiA podczas ogólnopolskiej konferencji zaprezentowane zostały dotychczasowe efekty programu oraz omówiono kierunki dalszych zmian w służbie dzielnicowych.

Zmiany w służbie dzielnicowych

Komendant Główny Policji nadinsp. dr Jarosław Szymczyk 20 czerwca 2016 roku podpisał zarządzenie, dzięki któremu dzielnicowi m. in. nie prowadzą już dochodzeń i spraw o wykroczenia a spędzają więcej czasu na obchodzie swojego rejonu. Rewolucyjne zmiany weszły w życie 1 stycznia br. Dodatkowo dzielnicowi miejscy nie będą musieli realizować nakazów doprowadzeń a także w mniejszym zakresie będą uczestniczyć w czynnościach na rzecz innych komórek organizacyjnych. Przypomnieć należy, że każdy dzielnicowy ma telefon, skrzynkę e-mailową a dane kontaktowe do niego z łatwością znajdziemy w aplikacji „Moja Komenda” .

Minister Mariusz Błaszczak poinformował, że podpisał już rozporządzenie dzięki któremu powstanie nowe, lepiej płatne stanowisko – starszy dzielnicowy. Dzięki temu funkcja dzielnicowego stanie się opłacalna dla policjantów – policjanci będą mogli awansować pełniąc cały czas swoją funkcję. To niezwykle istotna zmiana – na tym stanowisku bardzo ważne jest doświadczenie i dobre rozeznanie okolicy, w której pełni się służbę.

– Dzielnicowi to funkcjonariusze, którzy stanowią wizytówkę polskiej policji. Nowe stanowisko daje perspektywy rozwoju zawodowego, daje możliwość awansu, również finansowego – podkreślał minister Mariusz Błaszczak.

MSWiA przygotowało także specjalne ulotki, które będą rozdawane przez „policjantów pierwszego kontaktu”. Każdy z nas znajdzie w nich dane kontaktowe swojego dzielnicowego oraz opis nowych aplikacji ułatwiających kontakt z policją m.in. „Mojej Komendy” czy „Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa”.

– Zależy nam, aby dotrzeć również do tych, którzy nie posługują się Internetem. Wszyscy, którzy chcą mieć kontakt z dzielnicowymi muszą mieć taką sposobność. Tutaj chodzi przecież o bezpieczeństwo – stwierdził szef MSWiA.

Kolejną zmianą będzie opracowywany przez każdego dzielnicowego plan działania priorytetowego dla rejonu służbowego. Ten tworzony co pół roku harmonogram działań będzie konsultowany z mieszkańcami, dzięki czemu każdy z nas będzie miał wpływ na własne bezpieczeństwo.

Więcej policjantów, mniej wakatów

Wiceminister Jarosław Zieliński poinformował, że w budżecie na rok 2017 udało się zagwarantować środki na dodatkowych 1000 etatów w polskiej Policji. Przypomniał, że w 2016 roku sukcesywnie trwała redukcja wakatów w tej formacji.

– W 2016 roku przyjęliśmy 178 nowych dzielnicowych. To znaczących wzrost, ale wciąż za mały. Policja powinna być blisko obywateli i dla obywateli, a spośród wszystkich policjantów to właśnie dzielnicowi powinni być najbliżej ludzi. Nowe stanowisko – starszy dzielnicowy będzie elementem stabilizującym w ich służbie – podkreślał wiceminister.

Nadinsp. Jarosław Szymczyk, Komendant Główny Policji przypomniał, że program „Dzielnicowy bliżej nas” to jedno z działań – obok przywracania posterunków i Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa – które mają sprawić, że polska policja będzie bliżej obywateli.

Szef polskiej policji przedstawił dane, z których wynika, że liczba etatów wśród dzielnicowych od 2008 systematycznie zmniejszała się.

– Dopiero rok 2016 odwraca tę tendencję i liczba dzielnicowych zaczyna się zwiększać, a liczba wakatów topnieje. To kierunek, w którym konsekwentnie będziemy szli w następnych latach – podkreślał nadinsp. Jarosław Szymczyk.

Komendant Główny Policji poinformował także, że dzielnicowi biorą udział w specjalistycznych kursach w ramach programu „Dzielnicowy bliżej nas”. Każdy „funkcjonariusz pierwszego kontaktu” posiada już służbowy telefon komórkowy, dostęp do Internetu oraz indywidualną skrzynkę mailową.

Nagrody dla dzielnicowych

Konferencja była także okazją do nagrodzenia wyróżniających się „funkcjonariuszy pierwszego kontaktu”. Minister Mariusz Błaszczak przyznał nagrody finansowe mł. asp. Marcinowi Bajerowiczowi z Zabrza oraz mł. asp. Damianowi Krupie z Zielonej Góry.

Marcin Bajerowicz regularnie odwiedzał mieszkającą samotnie 76-letnią kobietę sprawdzając czy nie potrzebuje pomocy. Podczas jednej z takich wizyt nikt nie otworzył mu drzwi do mieszkania. Dzielnicowy wezwał na miejsce straż pożarną i po wyważeniu drzwi zastali leżącą na podłodze kobietę. Mieszkanka około 5 dni wcześniej przewróciła się i doznała poważnych obrażeń ciała. Nie była w stanie wstać o własnych siłach. Natomiast Damian Krupa pod koniec ubiegłego roku uratował niedoszłego samobójcę.

Dzielnicowi w oczach Polaków

Podczas konferencji dyrektor Departamentu Komunikacji Społecznej MSWiA Agnieszka Glapiak zaprezentowała raport z badania na temat oceny pracy dzielnicowych. Jak wynika z sondażu aż 89 proc. Polaków uważa, że „funkcjonariusze pierwszego kontaktu” są potrzebni. Również 89 proc. Polaków nie zna numeru telefonu do swojego dzielnicowego. Agnieszka Glapiak przypomniała o wyszukiwarce dzielnicowych, która funkcjonuje w ramach aplikacji „Moja Komenda”. Dzięki niej nikt z nas nie musi pamiętać o numerze telefonu dzielnicowego, gdyż kontakt można szybko odnaleźć właśnie dzięki temu narzędziu. Ankietowani odpowiadali także na pytanie w jaki sposób policjanci powinni kontaktować się z mieszkańcami. 57 proc. z nas uważa, że powinny to być patrole, 36 proc. – dostępność pod telefonem, a 28 proc. że dzielnicowi powinni rozdawać wizytówki z numerem telefonu.

Źródło policja.pl

Kategorie: Newsy

Jerzy Jelcow

Promuję otaczający świat

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *