Dubrownik

znane i malownicze miasto w południowej Dalmacji (Chorwacja), nad Morzem Adriatyckim. Dubrownik słynie z zabytków, architektury, lokalnej kuchni i życia nocnego. Stare miasto – jako zespół miejski – w całości zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.  Miasto od początku swego istnienia było otoczone murami obronnymi, które wciąż poszerzano i podwyższano, aż utworzyły potężną twierdzę.

Odrobina historii: Miasto początkowo podlegało cesarstwu bizantyjskiemu, jednak wraz z wyparciem cesarstwa z Adriatyku zależność ta została zrzucona i miasto związało się z Wenecją. W 867 miasto przetrzymało oblężenie arabskie. W 925 miasto stało się siedzibą biskupa, a od 1022 – arcybiskupa. Od 1204roku Dubrownik stanowił posiadłość Republiki Weneckiej, jednak wielokrotnie popadał w zależność od innych lokalnych potęg – Chorwacji, Normanów italskich (1172, 1186-1190), Serbii (1172-1186, 1252-1275). Konkurencja interesów obu miast doprowadziła do zerwania z Wenecją i do oddania się Dubrownika w 1358 pod zwierzchnictwo Królestwa Węgier, a po ich upadku w 1526 – imperium ottomańskiego. Zależności te były na tyle symboliczne, że miasto stopniowo rozwinęło się w osobne państwo: Republikę Dubrownicką.

Dalej przybliżamy góry

Biokovo

– masyw górski położony w środkowej części wybrzeża dalmatyńskiego, o długości 36 km i szerokości 9,5 km. Jest największym i najwyższym masywem w Dalmacji, i obok Velebitu jedyną częścią Gór Dynarskich sięgających morza. Na północnym zachodzie zakończony doliną Dupci i rzeką Cetiną, a na południowym wschodzie sięgający aż po Baćine obok ujścia Neretwy. Biokovo powstało w kredzie (65 milionów lat temu), podczas zderzenia afrykańskiej płyty tektonicznej z europejską. Perłę Corwacji i góry Biokovo zwiedzaliśmy razem z Dorotą i Łukaszem Budziałowskimi. Dziękujemy za zdjęcia. Więcej podróży zagranicznych u nas. Opisy zasięgnięte z wikipedii

Byłeś – byłaś w ciekawym miejscu, lub w szczególnym czasie i chcesz uwiecznić, bądź podzielić się zdjęciami, emocjami, przysyłaj. Dołącz też opis od siebie. Zakładka Kontakt, lub zarejestruj i publikuj na forum lub portal.


Jerzy Jelcow

Promuję otaczający świat

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *