… prawie 100 lat obecności Zgromadzenia Sióstr Służek w Bychawie; trzy domy (+ Bychawka), kilkaset sióstr które krócej lub dłużej tu realizowały swoje powołanie, kilkanaście sióstr które tutaj zakończyły swą ziemska pielgrzymkę i spoczęły na bychawskim cmentarzu…

A więc… Dziękujemy Pan Bogu za dar dla naszej społeczności którym były Siostry Służki NMP Niepokalanej, a Siostrom dziękujemy za obecność, za służbę, modlitwę i świadectwo!

Suplement:

Bychawka – wieś kościelna w dekanacie lubelskim, diecezji lubelskiej . Dokładnej daty założenia i zwinięcia domu w Bychawce brak. O jego istnieniu świadczy protokół Zarządu Generalnego z m- ca września 1909r.

Dom był założony przed rokiem 1909. Prowadziły tam siostry ochronkę dla dzieci. Dawne ochronki miały charakter tajnych polskich szkółek elementarnych.

Protokół Zarządu Generalnego z września 1909r. brzmi: „ Helena z Lublina na ochroniarkę do Bychawki. Aniela z Bychawki – na ochroniarkę i Starszą Domu do Białki. Naznaczona na ekonomkę prowincjalną w Lublinie albo Cecylia , albo Ksawera z Bychawki”.

Uwagi: Z powyższych protokołów wynika, że w roku 1909 były w Bychawce siostry Aniela i Ksawera (…) Nazwisk S. Heleny z Lublina i Ksawery z Bychawki nie udało się ustalić.

Ze względu na ukrycie, w protokołach często brak nazwisk. Siostrom również nie wolno było pytać o nazwiska współsióstr.

Archiwum Bychawka: https://photos.app.goo.gl/x94rG3jXXX39KN429

S. Feliksa Żmindo pochodząca z Bychawy:

W świetlicy w Lublinie przy ul. Lipowej 17, pracowała w ukryciu w latach 1962-1980 siostra Feliksa Żmindo . Pracę tę podjęła po upaństwowieniu przedszkola w Lublinie. Pracowała do 5- ciu godz. dziennie. Oprócz zajęć typowych dla tego rodzaju instytucji, towarzyszyła dzieciom w odrabianiu lekcji szkolnych. Pracujące w świetlicach siostry miały okazję do nawiązania bliższych kontaktów z młodzieżą, zachęcenia ich do dobrego postępowania, czy też rozmów na tematy religijne. Za pracę w świetlicy otrzymała ona wiele odznaczeń państwowych. Odznakę Przyjaciela Dziecka (1963) od Towarzystwa Przyjaciół Dziecka; Brązową Odznakę Przyjaciela Dziecka (1969) za wkład pracy społecznej w dziedzinie wychowania i opieki społecznej nad dzieckiem w PL; Złotą Odznakę Zasłużonego Działacza TPD (1974); Złotą Odznakę za Czyny Społeczne (1986) od Miejskiego Komitetu FJN w Lublinie; Srebrny Krzyż Zasługi (1975) uchwałą Rady Państwa; Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski(1983) uchwałą Rady Państwa.

Odznaczenia te, na prośbę s. Feliksy, zostały zawieszone w 1991r przez ks. Tadeusza Berezę przy obrazie MB Częstochowskiej w kościele w Bychawie, rodzinnej parafii s. Feliksy ( relacja s. F. Żmindo).

Z Zaraszowa pochodziła Siostra Felicja Dulniak (+ 2006r.) o której postaram się jeszcze napisać.

Na pewno powołań do Zgromadzenie Służek z naszej okolicy było więcej. Czekam na podpowiedzi jak i na wszelkiego rodzaju pamiątki; wspomnienia, zdjęcia.

Historia Zgromadzenia Sióstr Służek NMP Niepokalanej:

https://sluzki.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=82&Itemid=186&lang=pl

Kategorie: Newsy

Krzysztof

Zachowajmy wiarę oraz spokój, pogodę ducha i optymizm we wzajemnych relacjach!

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *