Niedziela inna niż wszystkie
17 czerwca w niedziele, piękne słoneczne popołudnie w naszej szkole odbyła się impreza plenerowa „Rodzinny Festyn” na który przybyli uczniowie, rodzice, absolwenci, mieszkańcy wsi i przyjaciele.
Na początku Pani Dyrektor złożyła serdeczne życzenia Dzieciom, Mamom i Tatusiom. Podkreśliła ogromną rolę rodziny w życiu człowieka, następnie podziękowała rodzicom za ofiarne zaangażowanie w reprezentowaniu naszej szkoły na festynie „W krainie pierogów”.
Następnie zostały zaprezentowane inscenizacje. Przedszkolaki oraz uczniowie kl 3 i 6 wystąpili w przedstawieniu dla Mam i Tatusiów głoszącym pochwałę rodzinom, pokazującym wielkość miłości i ogniska domowego. Z kolei uczniowie z klasy 1 i 2 zaprezentowali scenkę zachęcającą do zdrowego odżywiania się. Następnie w wykonaniu uczniów klasy 4 i 5 obejrzeliśmy inscenizację o ,,Jasiu śmieciarskim”. Kolejnym punktem programu było oficjalne ogłoszenie wyników konkursu plastycznego pt.,, Alkohol twój wróg” oraz wręczenie nagród zwycięzcom .
Gwoździem imprezy były zabawy dla uczniów przygotowane przez wolontariusza Pana Łukasza Stańczyka, dzięki któremu uczniowie miło i atrakcyjnie spędzili czas. Należy wspomnieć o innych wolontariuszach, naszych absolwentach – Asia Walczak, Gosia Walczak i Paweł Tudrujek, którzy zaangażowali się w przygotowanie imprezy. Jesteśmy im bardzo wdzięczni.
Wiele emocji wzbudziły pokazy strażackie, a przede wszystkim zimny prysznic. W tym niezwykłym dniu nie mogło zabraknąć sportu. Rozegrano 2 mecze piłki nożnej. Wielu próbowało swojego szczęścia kupując los na loterii. Ileż radości sprawiło wygranie pluszowego misia, latarek, kolczyków.
Ważnym wydarzeniem był konkurs na sałatki. Każdy mógł skosztować pysznego ciasta. Po części oficjalnej trwała biesiada.
Uważamy festyn za bardzo udany i wszyscy chcieli, aby za rok został powtórzony. Impreza ta zintegrowała nasze środowisko i dostarczyła świetnej zabawy. Zdjęcia.
Szkolny Konkurs Matematyczny
Uczniowie kl. IV – VI uczestniczyli w I semestrze w szkolnym konkursie matematycznym „ŁAMIGŁÓWKI MATEMATYCZNE” zorganizowanym pod kierunkiem nauczyciela matematyki Pani Elżbiety Kozioł. Eliminacje prowadzone były w formie dwustopniowej. Po pierwszym etapie – klasowym, do finału zakwalifikowało się cztery osoby. Byli to uczniowie którzy uzyskali
75% poprawnych odpowiedzi.
Wyniki drugiego etapu zadecydowały o zwycięstwie i uzyskaniu tytułu SZKOLNEGO MISTRZA MATEMATYKI.
I miejsce w konkursie zajęła uczennica kl. VI – Anna Stanicka,
II miejsce – Natalia Rachawał z kl. V,
III miejsce – Martyna Poniewozik kl. IV ,
IV miejsce – Filip Trzciński kl. IV.
Gratulujemy zwycięstwa i życzymy dalszych sukcesów.
***********************************************************************************************
Turniej Wiedzy Pożarniczej
2 marca 2012 roku w Urzędzie Gminy w Bychawie odbył się Turniej Wiedzy Pożarniczej. W tym konkursie wzięli udział: Aneta Poniewozik, Anna Stanicka, Kamil Ciężak i Piotr Walczak.
Wielki sukces odniosła Anna Stanicka, która zajęła I miejsce w tym konkursie.
Rozsławiła imię naszej szkoły i zdobyła bardzo fajne nagrody! Pani Teresa Fijołek przeprowadziła szóstoklasistów przez drogę trudnych pytań za co jej serdecznie dziękujemy.
GRATULUJEMY!!!
ZABAWA W JASEŁKA
O gościnność Was prosimy
Szczęście w darze przynosimy
Tradycją naszej szkoły stało się wystawianie bożonarodzeniowych jasełek. Przedsięwzięcie to budzi zawsze sporo emocji, a kolejka po rolę diabła ustawia się wiele tygodni wcześniej ( w przyszłym roku może zrobimy casting?!). W tym roku wykorzystaliśmy dość oryginalny scenariusz inscenizacji, której akcja rozgrywa się na dwóch płaszczyznach czasowych; w ramy scen biblijnych ukazujących okoliczności cudownego narodzenia Jezusa wpisane zostały realia ze współczesnego życia szkolnego. Tak więc Herod to nie tylko straszny król, który zarządził rzeź niewiniątek, ale też jednocześnie największy łobuz w szkole terroryzujący swoich kolegów. Aniół Stróż to dobry duch wskazujący Pasterzom drogę do Betlejem i jednocześnie opiekun każdego ucznia. Świadomym zamysłem autora scenariusza było „pomieszanie” wydarzeń historycznych i biblijnych wydarzeniami ze współczesnego życia szkolnego, co miło na celu uświadomienie odbiorcy, że świat – ten dawny i ten obecny jest nieustanna walką Dobra ze Złem.
Inscenizacja jasełek jak zwykle jest dla naszych aktorów próbą sprawdzenia swoich artystycznych umiejętności: ekspresyjnego wygłaszania tekstów z pamięci, pięknego, harmonijnego śpiewania, trudnej sztuki zachowania się na scenie, opanowania stresu i tremy. Dodajmy, ze wiele znanych gwiazd swoją zawodową karierę zaczynało na deskach szkolnego teatrzyku. Kto wie, może ktoś z naszych aktorów… Tym, którzy o tym marzą, życzymy spełnienia pragnień, a WSZYSTKIM na ten Nowy Rok życzymy spektakularnych sukcesów, gestów życzliwości od przyjaciół i życia oraz zawsze tęgich min.
Mikołajki w gimnazjum
Klasa VI dnia szóstego grudnia wraz z wychowawczynią K.Pruś odwiedziła Zespół Szkół im. Ks. Antoniego Kwiatkowskiego w Bychawie. W Sali gimnastycznej tej szkoły odbyły się mikołajki. Były na nich: zawody w których szósta wygrała słodkie nagrody dzięki którym uśmiech na ich twarzy zagościł. Przed zawodami odbyły się występy orkiestry dętej, śpiewy, tańce. Potem uczennice gimnazjum oprowadziły szóstą po klasach, basenie oraz różnych innych pomieszczeniach. Później dostali mały poczęstunek.
Nikt się nie nudził a zabawa była przednia. Już niedługo klasa szósta pójdzie do szkoły gimnazjalnej. Tak stanie się ze wszystkimi dlatego warto się uczyć!
Uczniowie klasy VI uczestniczyli w Spotkaniu Mikołajkowym corocznie organizowany przez Zespół Szkół im. Ks. A. Kwiatkowskiego w Bychawie. Celem tej imprezy jest zapoznanie szóstoklasistów naszej gminy z ofertą edukacyjną tej szkoły. A oferta z roku na rok staje się atrakcyjniejsza’ Od września będą funkcjonować dwie nowe klasy: jedna o profilu; straż graniczna, druga zaś o profilu artystycznym ze specjalnościami wewnętrznymi.: taniec towarzyski, gra na instrumentach: gitara i organach oraz fotografika z elementami grafiki komputerowej.
Dzięki temu spotkaniu poznaliśmy szkołę, jej nauczycieli: warunki nauki, nowoczesne pomoce naukowe, oferty zajęć pozalekcyjnych oraz mogliśmy poczuć atmosferę placówki. Poza tym wysłuchaliśmy występu zespołu muzycznego w którym grają i śpiewają uczniowie wespół z nauczycielami oglądaliśmy pokaz tańca. Po budynku oprowadzała nas absolwentka naszej szkoły Iza Krzyżanek, która z życzliwością i sympatią opowiadała o historii i współczesności szkoły, jej patronie prezentowała poszczególne sale lekcyjne, oswajała z ogromnym budynkiem. Spotkaliśmy również innych kolegów głównie tegorocznych absolwentów, którzy przyjęli nas z autentyczną radością. Widząc znane przyjemne twarze, od razu zrobiło się nam raźniej!
Poza tym, wzięliśmy udział w zawodach sportowych. Oj! Niełatwe były zadania (czyżby przedsmak tego, co nas czeka od września). Sprostowaliśmy jednak wymaganiom, wykazując się zręcznością, szybkością, a przede wszystkim zaangażowaniem.
Miłym akcentem było obdarowanie nas słodkimi upominkami.
Dzięki tej wizycie nie straszna nam już perspektywa nauki w gimnazjum.
Uczniowie klasy VI
Dziękujemy🙂
Serdecznie dziękujemy Rodzicom, którzy zaangażowali się w przygotowania do zabawy andrzejkowej (piekli ciasta, zrobili pyszne kanapki, herbatę i dotrzymali nam towarzystwa).
Dziękujemy Pani Joannie Pawlak za kolejną „porcję” pomocy do zajęć plastycznych.
Dziękujemy
Panu J. Jelcowowi
za poświęcanie czasu sprawom szkoły oraz fachowe porady.
„Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę”.
Po raz kolejny rozpoczyna się Ogólnopolska Akcja Charytatywna „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę”. 27 listopada na ulicach miast rozpocznie się wielka uliczna zbiórka darów, z których są przygotowywane świąteczne paczki dla Najmłodszych Dzieci w potrzebie.
Aby „tradycji stało się zadość” nasza szkoła, jak co roku zgłosiła w swój udział w tej Wielkie Akcji Serc. Rozpoczynamy więc szkolną zbiórkę darów dla potrzebujących. W poprzednich latach pokazaliście, że umiecie dzielić się z biedniejszymi 🙂 Liczymy na to, że w tym roku zbierzemy jeszcze więcej. Zbieramy – ubrania, zabawki, słodycze, artykuły szkolne, spożywcze, środki chemiczne, sprzęt sportowy.
Przypominamy, że „biletem” wstępu na Szkolną Zabawę Andrzejkową jest „coś słodkiego”. Wydatek niewielki, a ile sprawi radości obdarowanym, których często nie stać nawet na kupno choćby lizaka – „przecież nawet odrobinę też podzielić można” !
Bezpiecznie poruszam się rowerem
W październiku uczniowie naszej szkoły pisali test którego organizatorami był WORD Lublin. Konkurs polegał na tym, by sprawdzić wiedzę i umiejętności uczniów dotyczące bezpiecznego poruszania się rowerem. Szkolnym koordynatorem była p. Teresa Fijołek. Do konkursu przystąpili uczniowie klasy VI. Stopień trudności zadań był wysoki. Mimo, że wszyscy uwielbiamy jeździć rowerem to szczęście (wiedza też miała tu duże znaczenie) uśmiechnęło się tylko do trojga uczniów. Zwycięzcami zostali: Ania Stanicka, Kamil Ciężak oraz Piotr Walczak. Wielkie gratulacje!
Ślubowanie pierwszej klasy
Dnia 24 października nasi najmłodsi koledzy zostali prawdziwymi uczniami. Zaprezentowali się śpiewając, recytując wierszyki oraz sprawnie odgadując zagadki. Nie były one zbyt łatwe, ale dali radę. Nasza Pani Dyrektor pochwaliła ich oraz „przepowiedziała” im kariery piosenkarzy. Trzeba przyznać, że naprawdę ładnie śpiewają. Na próbie prowadzące Gabriela Omiotek i Natalia Rachwał były szczerze mówiąc zdziwione. Chociaż każdy wie, że dzieciaki z naszej szkoły mają dużo talentów tych odkrytych i tych nie. Sekret stania się prawdziwym uczniem tkwi w szczerym uśmiechu po wypiciu magicznego eliksiru mądrości. Niestety jest kwaśny ale warto to zrobić. Możemy już nazywać ich prawdziwymi naszej szkoły.
Wycieczka do Lublina
Wiadomo, że lekcje niekoniecznie muszą odbywać się w szkole, zamiast siedzieć w ławce przed wiszącą na ścianie tablicą wiedzę można zdobywać w inny o wiele bardziej atrakcyjny. 11 października 2011 roku wyjechaliśmy na wycieczkę do Lublina której celem było obejrzenie filmu Ciemna City w Plazie pt. ,,Mniam’’2D oraz plenerowego widowiska ,,XIX wieczne wesele chłopskie.’’
Film ,,Mniam’’ ukazuje świat podwodny zachwycający cudownością barw i finezją kształtów, ale widzimy też malownicze krajobrazy na ziemi. Świat
widziany oczami wydaje się rajem, jednak tak nie jest, bowiem harmonię i spokój burzy nieustanna walka o przetrwanie i konflikt interesów poszczególnych okazów. Bo to co dla jednych jest ,,mniam’’ dla drugich jest ich życiem. Fabuła filmu opiera się na bohaterskiej wyprawie samotnej rybki na lad, w celu ocalenia życia braciom, którzy jako kawior mają być przysmakiem w restauracji. Z pomocą Olowi przychodzą przyjaciele rekin, żółwica, ośmiornica oraz kurczaki. Dzięki im ofiarności, pomysłowości udaje się uratować rybki. Bohaterowie przeżywają wiele scen mrożących krew w żyłach, znaleźli się w wielkim niebezpieczeństwie. Przykre, że to niebezpieczeństwo ma na imię CZŁOWIEK.
Świetną stroną filmu była warstwa językowa —błyskotliwe i humorystyczne powiedzonka odwołujące się do świata podwodnego Np.: ,, Kiego glona’’, ,,Płetwa w płetwę’’, ,,Ubaw po same płetwy’’. Na uwagę zasługuje również dubbing, bohaterom swoich głosów użyczyli: Piotr Fronczewski, Jerzy Kryszak. Magda Gessler, kabaret Ani Mru Mru.
Natomiast w Muzeum Wsi Lubelskiej obejrzeliśmy plenerową inscenizację Pt.,, XIX-wieczne wesele chłopskie’’ której twórcami są państwo Anna i Marek Trzcińscy. Dzięki temu pięknemu widowisku poznaliśmy obrzędy weselne z naszego regionu, pieśni i przyśpiewki, muzykę i tańce ludowe. Mogliśmy również odczuć ducha tamtych czasów, a jak przystało na polską gościnność zostaliśmy poczęstowani tradycyjnymi specjałami: Pierogiem z kaszy gryczanej, racuchami., kiszonymi ogórkami.
W ten sposób miło i pożytecznie spędziliśmy dzień i z niecierpliwością czekamy na kolejną wycieczkę.
Na bychawską nutę, czyli „Wesele chłopskie z XIX wieku”
11 października uczniowie oraz nauczyciele Szkoły Podstawowej w Zaraszowie uczestniczyli w niezwykłym wydarzeniu, oglądali plenerową inscenizację „WESELE CHŁOPSKIE Z XIX WIEKU” zaprezentowaną w Muzeum Wsi Lubelskiej. Reżyserem widowiska jest pani Anna Misztal Trzcińska, a wykonawcami uczniowie Zespołu Szkół im. S. Staszica w Wysokiem. Inscenizacja oparta na tekstach Oskara Kolberga ukazywała obrzędy weselne z okolic Bychawy (konkretnie Gałęzowa). Oj, to były czasy i obyczaje! A wszystko zaczynało się od zaręczyn. Swaci w czwartek (bo tak nakazywał rytuał) dogadywali się w imieniu kawalera z ojcem lub braćmi dziewczyny. Obrzędy weselne również musiały przebiegać zgodnie z obowiązującym porządkiem: przeprosiny, oczepiny, rozpleciny.
Klimat epoki podkreślała stosowna sceneria-okólnik gospodarczy zagrody z Urzędowa, drewniane chaty, dachy kryte strzechą. Na szczególną uwagę zasługuje oprawa muzyczna widowiska i choreografia. Młodzi artyści świetnie wyczuwając ducha polskich tańców, ubrani w stroje ludowe przepięknie wykonali przodka, oberka. Dodajmy, że muzykantami byli członkowie kapeli ludowej Cyja w składzie: Marek Trzciński, Krzysztof Mendykowski, Mariusz Wąsik, Jarosław Oszust. Nie zabrakło również polskiej gościnności, weselnicy zostali poczęstowani tradycyjnymi specjałami: pierogiem z kaszy gryczanej, racuchami, kiszonymi ogórkami.
Ci, którzy nie widzieli widowiska, będą mieli okazję obejrzeć tę inscenizację w przyszłym roku w czasie „Wykopów” w Muzeum Wsi Lubelskiej. Serdecznie polecamy, bo warto.
Samorząd Uczniowski SP w Zaraszowie
0 komentarzy