Przyjęty przez księcia Mieszka I w 966 Chrzest Polski był świadomym wyborem chrześcijaństwa dla całego państwa, powstałego na przestrzeni lat ze zjednoczenia wielu plemion dzięki Siemowitowi, Lestkowi, Siemomysłowi i samemu księciu. W 965 r. Mieszko poślubił więc czeską księżniczkę Dobrawę. Gall Anonim, XII-wieczny kronikarz, twierdzi, że to właśnie ona namówiła Mieszka do przyjęcia chrztu.
Najbardziej prawdopodobną datę tego wydarzenia: 14 kwietnia 966 r. Zgodnie ze średniowiecznym zwyczajem, ceremonia odbywała się bowiem w Wielką Sobotę. Dwa lata później do Polski z Rzymu przybył pierwszy biskup — Jordan, a na jego siedzibę wybrano Poznań.
Mieszko I stał się równy innym władcom chrześcijańskim. Do Polski zaczęli przybywać duchowni. Powszechna wśród nich znajomość łaciny ułatwiała władcy kontakty międzynarodowe. Duchowni znali również tajniki uprawy roli, uczyli melioracji podmokłych terenów, stosowali nowe narzędzia, których wykorzystanie przyczyniało się do rozwoju gospodarki rolnej. Powstawały wspaniałe budowle sakralne, wznoszono nowe świątynie. Przy katedrach, parafiach i klasztorach zakładano szkoły kształcące kandydatów do stanu duchownego, ale nie tylko.
15 kwietnia z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski w Poznaniu zbierze się Zgromadzenie Narodowe. Prymas Polski abp Wojciech Polak powiedział, że 14 kwietnia w Gnieźnie będzie miała miejsce główna celebracja obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski. – Centralnym wydarzeniem będzie msza św. dziękczynna w katedrze gnieźnieńskiej z rozesłaniem misjonarzy, ponieważ rozesłanie misjonarzy jest naszą wdzięcznością za przyjęty sakrament chrztu św. – powiedział hierarcha.
Tego samego dnia biskupi wspólnie pojadą na wyspę Ostrów Lednicki (najbardziej prawdopodobne miejsce chrztu Polski), gdzie zabrzmi dzwon Mieszko-Dobrawa odlany specjalnie na tę uroczystość. Następnie odbędzie się projekcja filmu o przyjęciu chrztu przez Mieszka i jego nawróceniu na chrześcijaństwo.
Prymas powiedział, że przez następne dwa dni, czyli 15 i 16 kwietnia, uroczystości jubileuszowe będą się odbywać w Poznaniu na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.
W tych dniach w katedrze poznańskiej odbędzie się dziękczynna msza św. Abp Polak powiedział, że na zakończenie poznańskich uroczystości na stadionie Lecha zaplanowano współczesną inscenizację, „pokazującą, że sakrament chrztu św. dzisiaj pobudza do wyznania wiary”.
Obraz można podziwiać w Kościele Św. Jana Chrzciciela w Bychawie od kilkudziesięciu lat.
Info o datach za: http://wyborcza.pl/1,75478,19485483,15-kwietnia-w-poznaniu-zbierze-sie-zgromadzenie-narodowe-z-okazji.html#ixzz43lWDsLct
0 komentarzy