W te święta będziemy mogli zobaczyć na niebie światło podobne do tego, które widzieli Trzej Królowie. Ostatni raz zdarzyło się to w 1226 r. Następnym razem Gwiazda Bożego Narodzenia ukaże się dopiero w 2080 r.

Po raz pierwszy od średniowiecza rzadkie astronomiczne ustawienie stworzy na niebie niezwykle jasne światło. Porównywana jest do Gwiazdy Betlejemskiej, która doprowadziła Mędrców do Dzieciątka Jezus.

Zjawisko to nastąpi 21 grudnia, podczas przesilenia zimowego, kiedy Jowisz i Saturn spotkają się, aby stworzyć na niebie niepowtarzalny spektakl.

Raport Forbesa wyjaśnia, że ​​koniunkcja między Saturnem i Jowiszem występuje raz na 20 lat, ale ten rok będzie wyjątkowy dla położenia Ziemi, co sprawi, że obie planety będą wydawać się jeszcze bliższe niż zwykle. W dniach poprzedzających przesilenie, planety będą widoczne i zaczną się do siebie zbliżać.

Na półkuli północnej koniunkcja będzie bardziej widoczna od 16 do 25 grudnia, na półkuli południowej dopiero 21 grudnia, w dniu przesilenia zimowego. Tej nocy obie planety będą wydawać się tak blisko siebie, że będą przypominać ogromną masę. Powstanie nadzwyczajna ilość światła, która będzie przypominała księżyc w pełni.

Czym była Gwiazda Betlejemska?

Czym była Gwiazda Betlejemska? Kometą, supernovą, koniunkcją planet? Czy w ogóle istniała? „Nie ma to nic wspólnego z naszą pracą jako naukowców w Watykańskim Obserwatorium Astronomicznym” – odpowiedział brat Guy Consolmagno SJ, dyrektor tej instytucji w wywiadzie udzielonym amerykańskiemu dziennikowi „New York Times”.

Kościół wspiera naukę
Dyrektor zaznaczył, że „zbyt często ludzie dają się rozproszyć Gwieździe, a zapominają spojrzeć na Dziecię”. Brat Consolmagno, doktor nauk planetarnych, przez lata uczył astronomii i fizyki. Zbliżając się do 40. roku życia postanowił wstąpić do Towarzystwa Jezusowego. Dziś jako dyrektor Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego pełni jego misję, jak mówi: „aby pokazać światu, że Kościół wspiera naukę”.
„Kto dziś pamięta, że Watykan zbudował swoje pierwsze obserwatorium w XVI w., aby wspomóc reformę kalendarza gregoriańskiego, albo że 90 lat temu ks. Georges Lemaître, wysunął teorię, znaną dziś jako Wielki Wybuch? – pyta jezuita.

Watykańskie Obserwatorium
Watykańskie Obserwatorium było jedną z dwudziestu instytucji uczestniczących w projekcie „Mapy Nieba” (Carte du Ciel) – przedstawieniu fotograficznym mapy milionów gwiazd. „W naszej historii, zrobiliśmy kilka fundamentalnych rzeczy, dzięki którym będziemy zapamiętani, a ta jest jedną z nich” – powiedział brat Consolmagno.

Co do Gwiazdy Betlejemskiej, przyznaje, że myśl o niej sprawia mu radość i dodaje: „Oczywiście, że nie mamy pojęcia o czym pisze św. Mateusz. Ale to bez znaczenia!”.

00
Day
00
Hour
00
Minute
00
Second
Kategorie: Newsy

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *