Marmarosz

Marmarosz (Maramuresz)

kraina historyczna w północnej części Rumunii oraz w południowej Ukrainie, często traktowana jako część Siedmiogrodu. Leży wzdłuż rzeki Cisy. Składa się z okręgów: Marmarosz i Satu Mare (Rumunia), natomiast ukraińska część leży w obwodzie zakarpackim.

Krajobrazy Marmarosz., Marmarosz – Wesoły cmentarz w Sapancie., Marmarosz- Monastyry w Borsanie. Zdjęcia od Doroty i Łukasza Budziałowskich, naszych zagranicznych korespondentów. Dziękujemy i polecamy się…

Wesoły Cmentarz –  zlokalizowany wokół cerkwi w rumuńskiej miejscowości Săpânța, w okręgu Marmarosz, który wraz z kompleksem kilku innych cerkwi w 1999 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. O wyjątkowości cmentarza w skali Europy stanowią unikalne kolorowe, drewniane nagrobki, na których wyrzeźbione są scenki z życia pochowanych tam mieszkańców wioski, często opatrzone dowcipnymi wierszykami mówiącymi o zmarłych lub przyczynach, z powodu których rozstali się z życiem. Cmentarz zaczął przyjmować obecny wygląd w 1935 roku, kiedy to miejscowy artysta Ioan Patraș po raz pierwszy wykonał “wesołe” epitafium. Obecnie z ponad 800 nagrobkami Cimitirul Vesel jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Rumunii.

Jerzy Jelcow

Niespodziewanie znalazłem się na tym świecie i postanowiłem, że jakiś czas tu pozostanę. Aby ta moja obecność nie była daremna, to promuję otaczający mnie świat. Może dzięki temu ktoś co ma gorzej, będzie wiedział gdzie jest lepiej.

Jedna myśl na temat “Marmarosz

  • 26 sierpnia 2014 o 17:37
    Permalink

    Bardzo ciekawe ujęcia fotograficzne, oraz żywe kolory krajobrazów. Fajnie by było takie okolice zwiedzić rowerem bo autem to tylko szybko się jeździ. Pozrawiam autorów zdjęć i Admina, który Chce przekazać Ciekawe fakty większej społeczności lubelszczyzny 😉

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.