Kierowca Busa pod czas jazdy przegląda FB

Kierowca Busa pod czas jazdy przegląda Facebooka. Film.
Kierowca jednej z firm przewozowych z Lublina, podczas jazdy autostradą, przeglądał sobie Facebooka. Jak informuje autorka nagrania, cała sytuacja miała miejsce po ponad 20 godzinach jazdy, w trudnych warunkach drogowych.

Pani Małgorzata podróżowała z Inden do Pruszkowa. Podczas jazdy autostradą, po ponad 20 godzinach zauważyła, że kierowca zamiast skupić się na jeździe w trudnych warunkach drogowych (padał deszcz), przeglądał sobie Facebooka na telefonie.

Jak nam przekazała autorka nagrania bus, którym podróżowała, należy do jednej z firm przewozowych z Lublina. Film został już tam wysłany.

Odebranie połączenia telefonicznego zajmuje nam około 5 sekund, zaś wybranie numeru telefonu trwa średnio 12 sekund. Jeśli poruszamy się z prędkością 50 km/h, te sekundy to prawie 70 i 170 metrów (odpowiednio) przejechanych ze wzrokiem wbitym w telefon (dla prędkości 90 km/h to już 111 i 267 metrów). Wydłuża się także droga hamowania – czas dostrzeżenia i reakcji kierowcy zagrożenie na drodze wynosi średnio jedną sekundę. Przy założeniu, że jedziesz 90 km/h, daje to 25 metrów, zanim w ogóle zareagujesz.
Rozmawianie przez telefon w znaczący sposób zaburza spostrzegawczość. Naukowcy wykazali, że korzystanie z komórki przynajmniej czterokrotnie zwiększa ryzyko wystąpienia kolizji. Co ciekawe, skupienie uwagi na telefonie trwa krótką chwilę, może być równie groźne, co prowadzenie pod wpływem alkoholu – czas reakcji osób rozmawiających przez telefon jest dłuższy, niż tych, w których krwi znajdowało się 0,8 promila alkoholu.
Źródło Lublin112

Jerzy Jelcow

Niespodziewanie znalazłem się na tym świecie i postanowiłem, że jakiś czas tu pozostanę. Aby ta moja obecność nie była daremna, to promuję otaczający mnie świat. Może dzięki temu ktoś co ma gorzej, będzie wiedział gdzie jest lepiej.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.