Dubrownik Chorwacja

Dubrownik

znane i malownicze miasto w południowej Dalmacji (Chorwacja), nad Morzem Adriatyckim. Dubrownik słynie z zabytków, architektury, lokalnej kuchni i życia nocnego. Stare miasto – jako zespół miejski – w całości zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.  Miasto od początku swego istnienia było otoczone murami obronnymi, które wciąż poszerzano i podwyższano, aż utworzyły potężną twierdzę.

Odrobina historii: Miasto początkowo podlegało cesarstwu bizantyjskiemu, jednak wraz z wyparciem cesarstwa z Adriatyku zależność ta została zrzucona i miasto związało się z Wenecją. W 867 miasto przetrzymało oblężenie arabskie. W 925 miasto stało się siedzibą biskupa, a od 1022 – arcybiskupa. Od 1204roku Dubrownik stanowił posiadłość Republiki Weneckiej, jednak wielokrotnie popadał w zależność od innych lokalnych potęg – Chorwacji, Normanów italskich (1172, 1186-1190), Serbii (1172-1186, 1252-1275). Konkurencja interesów obu miast doprowadziła do zerwania z Wenecją i do oddania się Dubrownika w 1358 pod zwierzchnictwo Królestwa Węgier, a po ich upadku w 1526 – imperium ottomańskiego. Zależności te były na tyle symboliczne, że miasto stopniowo rozwinęło się w osobne państwo: Republikę Dubrownicką.

Dalej przybliżamy góry

Biokovo

– masyw górski położony w środkowej części wybrzeża dalmatyńskiego, o długości 36 km i szerokości 9,5 km. Jest największym i najwyższym masywem w Dalmacji, i obok Velebitu jedyną częścią Gór Dynarskich sięgających morza. Na północnym zachodzie zakończony doliną Dupci i rzeką Cetiną, a na południowym wschodzie sięgający aż po Baćine obok ujścia Neretwy. Biokovo powstało w kredzie (65 milionów lat temu), podczas zderzenia afrykańskiej płyty tektonicznej z europejską. Perłę Corwacji i góry Biokovo zwiedzaliśmy razem z Dorotą i Łukaszem Budziałowskimi. Dziękujemy za zdjęcia. Więcej podróży zagranicznych u nas. Opisy zasięgnięte z wikipedii

Byłeś – byłaś w ciekawym miejscu, lub w szczególnym czasie i chcesz uwiecznić, bądź podzielić się zdjęciami, emocjami, przysyłaj. Dołącz też opis od siebie. Zakładka Kontakt, lub zarejestruj i publikuj na forum lub portal.

Jerzy Jelcow

Niespodziewanie znalazłem się na tym świecie i postanowiłem, że jakiś czas tu pozostanę. Aby ta moja obecność nie była daremna, to promuję otaczający mnie świat. Może dzięki temu ktoś co ma gorzej, będzie wiedział gdzie jest lepiej.

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.